Name: Eric Gardiner


Career Statistics (1969 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
7318.551331
View More Stats

USCF Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
DNF2017 Ophir Road Race (Rob Squire, Canyon Bicycles Pro Cycling, won)PLAN7 DS Cycling Team2017-07-15Men Cat 1/2/3RoadLink
DNF2017 Tax Day Circuit Race (Robert SMALLMAN, Team Endurance 360, won)PLAN7 DS Cycling Team2017-04-29Men Pro/Cat 1/2/3RoadLink
2016 Races
DNF2016 Heber Valley Circuit Race (Michael Wilcox, Canyon Bicycles- Shimano, won)2016-08-13Men 18-99 Pro 1/2RoadLink
12016 Tax Day Circuit Race (Eric GARDINER, PLAN7 DS Cycling Team, won)PLAN7 DS Cycling Team2016-04-30Men Pro/Cat 1/2/3RoadLink
102016 Ophir Road Race (Max Polin, , won)Plan 72016-04-10Men Cat 1-2-3CRITLink
452016 Greater Utah Handicap RR (Michael BOOTH, Team Plan 7, won)PLAN7 DS Cycling Team2016-03-26Men Pro/Cat 1/2/3/4/5RoadLink
2015 Races
52015 Ogden CX (Andrew DORAIS, , won)2015-09-20Men Cat 2/3/4/5CXLink
502015 7th Annual Steamboat Stage Race P/B Moots Cycles (Michael J Burleigh, , won)2015-09-07Men SM P-1-2GCLink
102015 7th Annual Steamboat Stage Race P/B Moots Cycles (George Simpson, , won)2015-09-07Men SM P-1-2CRITLink
542015 7th Annual Steamboat Stage Race P/B Moots Cycles (Michael J Burleigh, , won)2015-09-06Men SM P-1-2RoadLink
622015 7th Annual Steamboat Stage Race P/B Moots Cycles (Adrien Costa, , won)2015-09-05Men SM P-1-2Time TrialLink
22015 West Mountain Circuit Race (CORTLAN BROWN, , won)2015-08-29Men CAT 1/2/3CCRLink
152015 Twin Falls County Criterium (Gabriel Moss Masaquiza, Boise Cycling Club, won)2015-07-05Men Cat 1/2CRITLink
102015 The Sugarhouse Criterium (Booth Mike, Ski Utah Cycling Team, won)Ski Utah2015-05-23Men CAT Pro 1/2/3CRITLink
592015 Valley of the Sun Stage Race (Neilson POWLESS, Hagens Berman U-23, won)Ski Utah2015-02-14Men Cat 2RoadLink
402015 Valley of the Sun Stage Race (Fred SHATTELL, Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie, won)Ski Utah2015-02-13Men Cat 2Time TrialLink
2014 Races
192014 Chase Pinkham Memorial Criterium (Taylor Fletcher, , won)Ski Utah2014-08-06Men Cat 1/2CRITLink
12014 The Sugarhouse Criterium (Eric Gardiner, Ski Utah|Plan 7, won)Ski Utah|Plan 72014-05-24Men - Cat 1/2/3CriteriumLink
12014 The Sugarhouse Criterium (Eric Gardiner, Ski Utah, won)Ski Utah2014-05-24Men Cat 1/2/3CRITLink
102014 Bear Lake Classic (Jared BREWER, FFKR - CONTENDER RACING, won)Ski Utah|Plan 72014-05-17Men - Pro/Cat 1/2/3Road RaceLink
132014 Bountiful Mazda's Utah City Crits (Joe WATERS, Canyon Bicycles- Shimano, won)Ski Utah | PLAN72014-05-11Men - Cat1/2CriteriumLink
202014 Bountiful Mazda's Utah City Crits (Steve ALBRECHT, Ski Utah | PLAN7, won)Ski Utah | PLAN72014-05-10Men - Cat1/2CriteriumLink
162014 Bountiful Mazda's Utah City Crits (Darren GOFF, LiVe Well p/b Bountiful Bicycl, won)Ski Utah | PLAN72014-05-09Men - Cat 1-2CriteriumLink
262014 Antelope Island Classic (Tim Mulvihill, CONTENDER BICYCLES, won)Ski Utah|Plan 72014-05-03Men - Cat 1/2/3Road RaceLink
352014 East Canyon-Echo Road Race (Erik Slack, Canyon Bicycles-Shimano, won)Ski Utah|Plan 72014-04-19Men - CAT 1/2/3Road RaceLink
352014 East Canyon-Echo Road Race (Erik Slack, Canyon Bicycles-Shimano, won)Ski Utah2014-04-19Men CAT 1/2/3RoadLink
102014 Hell of the North (Cody HAROLDSEN, Ski Utah | PLAN7, won)Ski Utah | PLAN72014-04-05Men - Cat1/2/3Road RaceLink
DNF2014 Tour del Sol (Mitchell PETERSON, Canyon Bicycles- Shimano, won)Ski Utah | PLAN72014-03-30Men - Cat 1/2/3Road RaceLink
DNF2014 Tour del Sol (Mitchell PETERSON, Canyon Bicycles- Shimano, won)Ski Utah2014-03-30Men Cat 1/2/3RoadLink
332014 Tour del Sol (Cody HAROLDSEN, Ski Utah | PLAN7, won)Ski Utah | PLAN72014-03-29Men - Cat 1/2/3Time TrialLink
332014 Tour del Sol (Cody HAROLDSEN, Ski Utah, won)Ski Utah2014-03-29Men Cat 1/2/3Time TrialLink
372014 Valley of Fire Stage Race (Daniel GAY, Hagens Berman U23, won)Ski Utah | PLAN72014-03-02Men - Pro/Cat 1/2/3CriteriumLink
222014 Valley of Fire Stage Race (Eder FRAYRE, incycle-predator, won)Ski Utah | PLAN72014-03-02Men - Cat1/2/3/4Road RaceLink
252014 Valley of Fire Stage Race (Eder FRAYRE, , won)Ski Utah|Plan 72014-03-02Men - Pro Cat 1/2/3 - Senior - OPENStage RaceLink
222014 Valley of Fire Stage Race (Diego BINATENA, SKLZ-Swamis Development Elite, won)Ski Utah | PLAN72014-03-02Men - Pro/Cat 1/2/3Time TrialLink
222014 Valley of Fire Stage Race (Eder FRAYRE, incycle-predator, won)Ski Utah2014-03-02Men Cat1/2/3/4RoadLink
372014 Valley of Fire Stage Race (Daniel GAY, Hagens Berman U23, won)Ski Utah2014-03-02Men Pro/Cat 1/2/3CRITLink
252014 Valley of Fire Stage Race (Eder FRAYRE, , won)Ski Utah2014-03-02Men Senior OPEN Pro Cat 1/2/3STRLink
222014 Valley of Fire Stage Race (Diego BINATENA, SKLZ-Swamis Development Elite, won)Ski Utah2014-03-02Men Pro/Cat 1/2/3Time TrialLink
2012 Races
32012 Harvest Moon Cross (Ben Cline, X-Men, The, won)Revolution Cafe Rio2012-09-23Men - Cat 4CyclLink
DNF2012 Harvest Moon Criterium (Zack BUTTERFIELD, Canyon Bicycles-Draper, won)Revolution Cafe Rio2012-09-22Men - Cat 3CritLink
152012 Salt Palace Criterium - State Championships (Jason GOODFELLOW, Canyon Bicycles Draper, won)Revolution Cafe Rio2012-06-23Men - Cat 3CritLink
DNF2012 Little Mountain Road Race Utah Elite Championships (Ira SORENSEN, Infinite Cycles, won)Revolution Cafe Rio2012-06-09Men - Cat 3RoadLink
DNF2012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Justin GRIFFIN, FFKR Architects Racing, won)Revolution Cafe Rio2012-06-02Men - Cat 3RoadLink
302012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Zach TERRY, Sonora Grill/Bicycle Center, won)Revolution Cafe Rio2012-06-01Men - Cat 3CritLink
162012 Antelope Island Classic (Justin Griffin, FFKR Architects Racing, won)Revolution Cafe Rio2012-05-05Men - Cat 3RoadLink
DNF2012 Tour of the Depot (Justin Griffin, FFKR Architects Racing, won)Revolution Cafe Rio2012-04-15Men - Cat 3CircLink
182012 Tour of the Depot (Ryan ARNOLD, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Revolution Cafe Rio2012-04-14Men - Cat 3TimeLink
242012 Tour of the Depot (Alex PRISTASH, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Revolution Cafe Rio2012-04-14Men - Cat 3RoadLink
DNF2012 UVU Spring Classic (Taylor Eisenhart, Velosport Racing, won)Logan Race Club2012-03-24Men - Cat 1/2/3RoadLink
2011 Races
DNF2011 Porcupine Chalk Creek Road Race (Cortlan Brown, BIKEFIX, won)Logan Race Club2011-07-23Men - Cat 3RoadLink
242011 Xzude Bear Lake Classic (Clinton Mortley, , won)Logan Race Club2011-05-13Men - Cat 3RoadLink
132011 Antelope Island Classic (Roger Arnell, Rooster/Bikers Edge, won)Logan Race Club2011-04-30Men - Cat 3 - OpenRoadLink
DNF2011 Tour of the Depot (Eric Ellis, Utah Valley University, won)Lin Performance Racing Team2011-04-10Men - Cat 3RoadLink
192011 Tour of the Depot (Joshua Hickman, sonora grill / bicycle center, won)Lin Performance Racing Team2011-04-09Men - Cat 3RoadLink
DNF2011 Hell of the North (Joshua Hickman, sonora grill / bicycle center, won)Lin Performance Racing Team2011-04-02Men - Cat 3RoadLink
2010 Races
52010 Xzude Bear Lake Classic (Drew Neilson, , won)Lin socks2010-12-14Men - 03RoadLink
142010 LOTOJA CLASSIC (Alfred Thresher, RED BURRO RACING, won)LOGAN RACE CLUB2010-09-11Men - 3/4RoadLink
DNF2010 Tour de Park City (Roger Arnell, , won)2010-07-31Men - Men 3RoadLink
DNF2010 Garden Creek Gap / Idaho Road Race Championship - (Nicholas Ekdahl, RMCC/Cyclesmith, won)Utah State University2010-05-29Men - 03RoadLink
52010 Xzude Bear Lake Classic (Drew Neilson, , won)Lin socks2010-05-15Men - Cat 3RoadLink
22010 Xzude Bear Lake Classic (Robert McGovern, ice/idaho kidney/seig, won)Lin socks2010-05-14Men - 03TimeLink
22010 Xzude Bear Lake Classic (Robert McGovern, ice/idaho kidney/seig, won)Lin socks2010-05-14Men - Cat 3TimeLink
22010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (Parker Conroy, University of Utah, won)Utah State University2010-03-27Men - BIndiLink
2009 Races
262009 LOTOJA CLASSIC (Cameron Hoffman, BIKERS EDGE, won)LOGAN RACE CLUB2009-09-12Men - 1/2/3RoadLink
22009 Porcupine Chalk Creek Road Race (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-25- Cat 4 MrrLink
72009 Wells Fargo Twilight Criterium (Jared Prince, Unattached, won)Utah State University2009-07-18Men - 4/5CritLink
32009 21st Annual High Uintas Classic (Jerrel Storrud, Porcupine Cycling, won)2009-06-21Men - MR - MR - 45-99IndiLink
152009 21st Annual High Uintas Classic (Tyler Southard, Team Wright, won)Utah State University2009-06-20Men - 04RoadLink
222009 Garden Creek Gap-King & Queen of the Road (David Brockbank, , won)Utah State University2009-05-30Men - 04RoadLink
72009 Jordanelle Criterium (Chris MacKay, Cole Sport, won)Logan Race Club2009-05-24Men - 04CritLink
362009 Sugarhouse Criterium (David Brockbank, Canyon Bicycles Draper/gym Jon, won)Utah State University2009-05-23Men - 04CritLink
DNF2009 Sugarhouse Criterium (Curtis Doman, Spin Cycle Racing, won)Utah State University2009-05-23Men - 03CritLink
12009 Xzude Bear Lake Classic (Eric Gardiner, Logan Race Club, won)Logan Race Club2009-05-16Men - 04RoadLink
DNF2009 Darek Leyde Memorial Downtown Criterium (Ryan LeMone, DNP, won)DNP2009-05-09Men - 04CritLink
72009 Antelope Island Classic Road Race (BRYCE YOUNG, Bingham/northshore, won)Logan Race Club2009-05-02Men - 04RoadLink
102009 Front Range Cycling Classic (David Leonard, UNC, won)Utah State University2009-04-19Men - Collegiate BRoadLink
102009 Tour of the Depot (Zack Simons, COLE SPORT, won)Utah State University2009-04-13Men - 04StagLink
132009 Tour of the Depot (Garrett Burbidge, Mi Duole, won)Utah State University2009-04-13Men - 04RoadLink
202009 Tour of the Depot (Zack Simons, COLE SPORT, won)Utah State University2009-04-12Men - 04IndiLink
12009 Tour of the Depot (Eric Gardiner, Utah State University, won)Utah State University2009-04-12Men - 04CircLink
2008 Races
462008 USA Cycling Cyclocross National Championships (William Dugan, University of Vermont, won)Utah State University2008-12-14Men - Collegiate D1CyclLink
402008 USA Cycling Cyclocross National Championships (Robin Eckmann, CLIF BAR Development Cyclo-Cro, won)Utah State University2008-12-11Men - B - 10-29CyclLink
102008 LOTOJA CLASSIC (Don Whipple, FRANKLIN COVEY, won)LOGAN UT USA2008-09-06Men - 05 - 5300RoadLink
202008 Sugarhouse Park Criterium (Russell Parry, Northshore/Bingham, won)Utah State University2008-06-07Men - 05 - OpenCritLink
102008 Garden Creek Gap RR (David Coates, Canyon, won)Logan Race Club2008-05-25Men - 05RoadLink
52008 Xzude Bear Lake Classic and Team TT (Tony ANSTINE, Logan Race Club, won)Utah State University2008-05-17Men - Cat 5BRoadLink
72008 Mesa State College - Mad Cow Classic (Nicolas Enjalbert, Colorado State U-Rams Cycling Team, won)University of Wyoming Cycling2008-03-29Men - CRoadLink
1969 Races
101969 Bear Lake Classic (Jared BREWER, FFKR - CONTENDER RACING, won)Ski Utah1969-12-31Men Pro/Cat 1/2/3RoadLink
31969 Bear Lake Classic (Clinton MORTLEY, LiVe Well p/b Bountiful Bicycle, won)Ski Utah1969-12-31Men Cat 1/2/3RoadLink

Google results:

Loading...
t