Name: Eric Martin


Career Statistics (2006 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
19516.21234100
View More Stats

USCF Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
12017 Hammerfest (Eric MARTIN, , won)2017-04-02Men Men Cat 5RoadLink
12017 Hammerfest (Eric MARTIN, , won)2017-04-01Men Men Cat 5HCLink
2016 Races
52016 Red Dirt Rendezvous (David Nolting, , won)2016-09-25Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
32016 F5 Endurance Race (Blake Seibold, , won)2016-09-17Men Team Cat 1/2/3XCMLink
72016 Tulsa MTB Festival (James Webb, , won)2016-09-11Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
32016 Cascade Cycling Classic (Robert PASCO, Safeway Cycling, won)2016-07-24Men 50-99 MastersSTRLink
12016 Cascade Cycling Classic (Eric MARTIN, , won)2016-07-23Men 50-99 MastersCRITLink
32016 Cascade Cycling Classic (Louie AMELBURU, Maddog Racing, won)2016-07-23Men 50-99 MastersTime TrialLink
22016 Cascade Cycling Classic (Robert PASCO, Safeway Cycling, won)2016-07-22Men 50-99 MastersRoadLink
72016 Fool's Dozen TdD (Jeptha Randolph, , won)2016-04-10Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
82016 Sooner Stampede (Michael Pickle, , won)2016-03-20Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
52016 Roman Nose Mountain Bike Race, Presented by Wheeler Dealer (Michael Pickle, , won)2016-02-28Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
DNF2016 Sun Devil Criterium (Yuri LUZANAU, , won)2016-02-07Men 30 Minutes - Cat. 5CRITLink
112016 Sun Devil Criterium (David PLATON, , won)2016-02-07Men Masters 30 Minutes 35-99 Cat. 4/5CRITLink
2015 Races
72015 McMurtry Madness (Michael Pickle, , won)2015-11-01Men Clydesdale Cat 1/2/3XCLink
102015 Road Championship Weekend ~ The Fort Hood Challenge (Seth Cooke, , won)2015-09-27Men 35-39 CAT 1/2/3/4/5RoadLink
1282015 xXx Racing-Athletico Labagh Woods CX CCC (Michael Patton, Roll: Racing, won)2015-09-20Men Cat 4/5CXLink
32015 Cascade Cycling Classic (Tom LYONS, ThirstyBear p/b Akamai, won)BendBroadband/WebCyclery2015-07-26Men MASTERS 45+ Cat 1/2/3/4/5STRLink
12015 Cascade Cycling Classic (Eric MARTIN, BendBroadband/WebCyclery, won)BendBroadband/WebCyclery2015-07-26Men MASTERS 45+ Cat 1/2/3/4/5CCRLink
52015 Cascade Cycling Classic (Maikey LOPERA, Life Cycle Racing, won)BendBroadband/WebCyclery2015-07-25Men MASTERS 45+ Cat 1/2/3/4/5CRITLink
92015 Cascade Cycling Classic (Tom LYONS, ThirstyBear p/b Akamai, won)BendBroadband/WebCyclery2015-07-25Men MASTERS 45+ Cat 1/2/3/4/5Time TrialLink
12015 Cascade Cycling Classic (Eric MARTIN, BendBroadband/WebCyclery, won)BendBroadband/WebCyclery2015-07-24Men MASTERS 45+ Cat 1/2/3/4/5RoadLink
552015 8th Annual Bike the Bluff Arizona State Championship Road Race (Jesse OFF, , won)2015-06-20Men 58 Miles - Cat. 5RoadLink
72015 Bikes 4 Kids (Mark ZIMBELMAN, Volo Cycling Clothing - Jumex, won)Intermountain LiVeWell2015-05-30Men Master 35-99 Cat1/2/3/4RoadLink
62015 Bikes 4 Kids (Mark ZIMBELMAN, Volo Cycling Clothing - Jumex, won)Intermountain LiVeWell2015-05-30Men Master 35-99 Cat1/2/3/4Time TrialLink
72015 Bikes 4 Kids (Andrew LOVE, Millcreek, won)Intermountain LiVeWell2015-05-29Men Master 35-99 Cat1/2/3/4CRITLink
242015 The Sugarhouse Criterium (Christoph Heinrich, Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru, won)LiVe Well p/b Bountiful Bicycle2015-05-23Men Masters 45-54 CAT 1/2/3/4CRITLink
2014 Races
182014 McMurtry Madness (Fernando Lafon, Team Soundpony, won)2014-11-02Men 30-39 Cat 3XCLink
152014 St. Crispin's Day Massacre (Fernando Lafon, Team Soundpony, won)2014-10-19Men 30-39 Cat 3XCLink
242014 Red Dirt Rendezvous (richie Bean, , won)2014-09-21Men 30-39 Cat 3XCLink
152014 Tour de Lizard Fat Tire Classic (Fernando Lafon, Team Soundpony, won)2014-09-07Men 30-39 Cat 3XCLink
552014 Tour de El Paso (Oscar Ostos, , won)2014-05-18Men - cat 5OmniumLink
552014 Tour de El Paso (Oscar Ostos, , won)2014-05-18Men cat 5OMNILink
142014 KEYSTONE CLASSIC (Fernando Lafon, Team Soundpony, won)2014-05-04Men 30-39 Cat 3XCLink
2013 Races
12013 2013 USA Cycling Masters Road Nationals (Eric MARTIN, BendBroadband/WebCyclery, won)BendBroadband/WebCyclery2013-09-07Men - CAT 1/2/3 - Masters - 45-49CritLink
52013 2013 USA Cycling Masters Road Nationals (Paul BOURCIER, Veloce Racing P/B smith&nephew, won)BendBroadband/WebCyclery Racing2013-09-06Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-49RoadLink
82013 Cascade Cycling Classic (Craig NUNES, ArtsCyclery.com, won)Bend Broadband/Web Cyclery Racing2013-07-21Men - Cat 1/2 - Masters - 40-99CircLink
152013 Cascade Cycling Classic (Andrew SARGENT, Evolution Racing Team, won)Bend Broadband/Web Cyclery Racing2013-07-21Men - Cat 1/2 - Masters - 40-99StagLink
52013 Cascade Cycling Classic (Michael JOHNSON, MRI Endurance.com Elite Master, won)Bend Broadband/Web Cyclery Racing2013-07-20Men - Cat 1/2 - Master - 40-99CritLink
232013 Cascade Cycling Classic (Kevin KLEIN, 0, won)Bend Broadband/Web Cyclery Racing2013-07-20Men - Cat 1/2 - Masters - 40-99TimeLink
152013 Cascade Cycling Classic (Matthew CARINIO, ArtsCyclery.com, won)Bend Broadband/Web Cyclery Racing2013-07-19Men - Cat 1/2 - Masters - 40-99RoadLink
292013 Mt. Hood Cycling Classic (Kyle Wuepper, BendBroadband/WebCyclery Racing, won)Harristone-Sun Valley2013-06-22Men - Cat 1-2 - 40-99CritLink
282013 Mt. Hood Cycling Classic (Daniel Bryant, Folsom Bike/VW/Raley's, won)Harristone-Sun Valley2013-06-22Men - Cat 1-2 - 40-99TimeLink
262013 Mt. Hood Cycling Classic (Jason Boynton, Folsom Bike/VW/Raley's, won)Harristone-Sun Valley2013-06-21Men - Cat 1-2 - 40-99RoadLink
2012 Races
122012 Harvest Moon Criterium (Mike UNDERHILL, Infinite Cycles, won)Canyon Bicycles Race Team2012-09-22Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99CritLink
DNF2012 2012 USA Cycling Masters Road Nationals (James Paolinetti, Monster Media Racing SCVELO/Southern California Velo, won)BendBroadband/WebCyclery Racing2012-09-08Men - Cat 1/2/3 - Master - 45--49CritLink
362012 2012 USA Cycling Masters Road Nationals (James Paolinetti, Monster Media Racing SCVELO/Southern California Velo, won)Canyon Bicycles-Draper/VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles2012-09-08Men - Cat 1/2/3 - Master - 45--49CritLink
522012 2012 USA Cycling Masters Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)Canyon Bicycles-Draper/VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles2012-09-06Men - Cat 1/2/3 - Master - 45--49RoadLink
52012 2012 USA Cycling Masters Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)BendBroadband/WebCyclery Racing2012-09-06Men - Cat 1/2/3 - Master - 45--49RoadLink
62012 Double M Bike Race (Donald Armstrong, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Canyon Bicycles-Draper2012-08-04Men - Cat 1/2/3 - Masters - 40+RoadLink
32012 Porcupine Chalk Creek Road Race (Mark ZIMBELMAN, Giant Cycling World p/b Jumex, won)Canyon Bicycles Race Team2012-07-21Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99RoadLink
32012 Porcupine Hill Climb & Brighton Twilight Criterium (Mark ZIMBELMAN, Giant Cycling World p/b RMSS, won)Canyon Bicycles-Draper2012-07-07Men - Master - 40-99RoadLink
DNF2012 Salt Palace Criterium - State Championships (David HARWARD, Team Plan7, won)Canyon Bicycles-Draper2012-06-23Men - Pro/Cat 1/2CritLink
92012 Salt Palace Criterium - State Championships (Peter ARCHAMBAULT, Rocky Mountain Cycling Club, won)Canyon Bicycles Race Team2012-06-23Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99CritLink
122012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Matthew HEITMANN, Panther p/b Competitive Cyclis, won)Canyon Bicycles Race Team2012-06-02Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99TimeLink
102012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Zan TREASURE, bountiful mazda cycling team, won)Canyon Bicycles Race Team2012-06-02Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99StagLink
52012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Zan TREASURE, bountiful mazda cycling team, won)Canyon Bicycles Race Team2012-06-02Men - Cat/1/2/3 - Master - 40-99RoadLink
122012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Mike COOPER, VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc, won)Canyon Bicycles Race Team2012-06-01Men - Cat1/2/3 - Master - 40-99CritLink
12012 Utah State Time Trial Championships (Eric Martin, Canyon Bicycles Race Team, won)Canyon Bicycles Race Team2012-05-28Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 40-49TimeLink
352012 SRAM Tour of the Gila (Matthew Carinio, ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines, won)Canyon Bicycles Race Team2012-05-05Men - Masters - ACritLink
292012 SRAM Tour of the Gila (Matthew Carinio, ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines, won)Canyon Bicycles Race Team2012-05-04Men - Masters - ATimeLink
252012 SRAM Tour of the Gila (Mauricio Prado, Allegiant Airlines/Pain MD's.com, won)Canyon Bicycles Race Team2012-05-03Men - Masters - ARoadLink
132012 SRAM Tour of the Gila (Travis dixon, Tokyo Joes's - Whole Foods - Primal, won)Canyon Bicycles Race Team2012-05-02Men - Masters - ARoadLink
32012 East Canyon-Echo Road Race (Scott Allen, VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles, won)Canyon Bicycles-Draper2012-04-20Men - Masters - 40+RoadLink
82012 Tour of the Depot (Louie AMELBURU, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Canyon Bicycles/VeloCity2012-04-15Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99CircLink
152012 Tour of the Depot (Mark SCHAEFER, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Canyon Bicycles/VeloCity2012-04-15Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99StagLink
102012 Tour of the Depot (Mark SCHAEFER, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Canyon Bicycles/VeloCity2012-04-14Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99TimeLink
182012 Tour of the Depot (Louie AMELBURU, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Canyon Bicycles/VeloCity2012-04-14Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99RoadLink
192012 Tour Del Sol (Mauricio PRADO, Allegiant Airlines, won)Canyon Bicycles2012-04-01Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99StagLink
142012 Tour Del Sol (Louie AMELBURU, HarmonyHomes.com Cycling, won)Canyon Bicycles2012-03-31Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99TimeLink
302012 Tour Del Sol (James PEARCE, Allegiant Airlines, won)Canyon Bicycles2012-03-31Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99CritLink
2011 Races
72011 Utah Harvest Moon Criterium (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)skullcandy/jsa architects2011-09-24Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
32011 Double M Bike Race (Mark Zimbelman, Rocky Mountain Spine & Sport C, won)Skull Candy/JSA Architects2011-09-17Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
102011 LOTOJA CLASSIC (John WEYHRICH, MBW RACING, won)SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS2011-09-10Men - Master - 45+RoadLink
702011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)Skull Candy/JSA Architects2011-09-04Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49RoadLink
42011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)WebCyclery Racing/BendBroadband/WebCyclery.com2011-09-04Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49RoadLink
DNF2011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Richard Meeker, Breakaway-UBS Elite Masters, won)Skull Candy/JSA Architects2011-09-02Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49CritLink
32011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Richard Meeker, Breakaway-UBS Elite Masters, won)WebCyclery Racing/BendBroadband/WebCyclery.com2011-09-02Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49CritLink
212011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)WebCyclery Racing/BendBroadband/WebCyclery.com2011-08-31Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49 (25 Kilometers)IndiLink
182011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)Skull Candy/JSA Architects2011-08-31Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49 (25 Kilometers)IndiLink
62011 Sanpete Classic Road Race (Shane Dunleavy, Ski Utah - Marketstar, won)skullcandy/jsa architects2011-08-27Men - Master Cat 1/2/3/4 - 45-99RoadLink
22011 Bikes For Kids Utah Stage Race (Mark Zimbelman, Giant Cycling World - Skullcan, won)skullcandy/jsa architects2011-08-06Men - Cat1/2/3/4 - 45-99StagLink
42011 Bikes For Kids Utah Stage Race (Scott Kiser, Bountiful Mazda, won)skullcandy/jsa architects2011-08-06Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
42011 Bikes For Kids Utah Stage Race (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)skullcandy/jsa architects2011-08-05Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
42011 Utah State Road Race Championship (Cris Williams, Giant Cycling World - Jumex -, won)skullcandy/jsa architects2011-07-30Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
142011 Porcupine Chalk Creek Road Race (John McKone, Cole Sport, won)skullcandy/jsa architects2011-07-23Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
42011 Capitol Reef Classic (Louie Amelburu, Barry Lasko/ Paul Tracy.com, won)Skull Candy P/B JSA Architects2011-07-16Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99StagLink
62011 Capitol Reef Classic (Cris Williams, Ciant cycling-Jumex-Skullcandy, won)Skull Candy P/B JSA Architects2011-07-16Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99RoadLink
42011 Capitol Reef Classic (Cris Williams, Ciant cycling-Jumex-Skullcandy, won)Skull Candy P/B JSA Architects2011-07-15Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99TimeLink
32011 Capitol Reef Classic (Louie Amelburu, Barry Lasko/ Paul Tracy.com, won)Skull Candy P/B JSA Architects2011-07-15Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99CircLink
12011 Tour de Bozeman (Eric Martin, Skull Candy JSA Architects, won)Skull Candy JSA Architects2011-07-10Men - Masters - AStagLink
22011 Tour de Bozeman (Frank Gonzalez, Montana Masters Velo, won)Skull Candy JSA Architects2011-07-10Men - Masters - ARoadLink
12011 Tour de Bozeman (Eric Martin, Skull Candy JSA Architects, won)Skull Candy JSA Architects2011-07-09Men - Masters - ATimeLink
52011 Tour de Bozeman (Marcel VanGarderen, Mix1, won)Skull Candy JSA Architects2011-07-08Men - Masters - ACritLink
12011 Utah State Time Trial Championships (Eric Martin, skullcandy/jsa architects, won)skullcandy/jsa architects2011-06-25Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49TimeLink
52011 23rd annual Cook-Sanders and The Spence Law Firm H (Scott Kiser, Bountiful Mazda, won)skullcandy/jsa architects2011-06-19Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99TimeLink
32011 23rd annual Cook-Sanders and The Spence Law Firm H (Jeff Clawson, Canyon Bicycles - Draper, won)skullcandy/jsa architects2011-06-19Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99StagLink
42011 23rd annual Cook-Sanders and The Spence Law Firm H (Edward Chauner, MiDuole, won)skullcandy/jsa architects2011-06-19Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
32011 23rd annual Cook-Sanders and The Spence Law Firm H (John Iltis, RMCC Cyclesmith, won)skullcandy/jsa architects2011-06-18Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
132011 Xzude Bear Lake Classic (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)skullcandy/jsa architects2011-05-13Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
12011 Xzude Bear Lake Classic (Eric Martin, skullcandy/jsa architects, won)skullcandy/jsa architects2011-05-12Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99TimeLink
DNF2011 Darek Leyde Memorial Downtown State Criterium (Norman Frye, Ski Utah, won)skullcandy/jsa architects2011-05-07Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
DNF2011 Darek Leyde Memorial Downtown State Criterium (Cody Rohovit, FFKR Architects/SportsBaseOnli, won)Skullcandy/jsa2011-05-07Men - Cat 3 - OpenCritLink
102011 Antelope Island Classic (John McKone, Cole Sport, won)skullcandy/jsa architects2011-04-30Men - Open - Master - 45-99RoadLink
32011 East Canyon - Echo Road Race (Mark Zimbelman, Giant Bicycles, won)Skullcandy2011-04-23Men - Open - Master - 45-99RoadLink
22011 Tax Day Circuit Race (Scott Kiser, Bountiful Mazda, won)skullcandy/jsa architects2011-04-16Men - Open - Master - 45-99RoadLink
82011 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Barry Lasko DDS, won)skullcandy/jsa architects2011-04-10Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
92011 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Barry Lasko DDS, won)skullcandy/jsa architects2011-04-09Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
72011 Hell of the North (John McKone, Cole Sport, won)skullcandy/jsa architects2011-04-02Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
62011 Tour Del Sol (Scott Kiser, Bountiful Mazda, won)skull Candy P/B JSA Architects2011-03-20Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
72011 Tour Del Sol (Scott Kiser, Bountiful Mazda, won)skull Candy P/B JSA Architects2011-03-19Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99IndiLink
22011 Tour Del Sol (Todd Taft, Ski Utah Cycling Team, won)skull Candy P/B JSA Architects2011-03-19Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99CritLink
232011 Callville Bay Classic (David Worthington, BIG ORANGE, won)SKULL CANDY P/B JSA ARCHITECTS2011-02-26Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
202011 Callville Bay Classic (Roger Worthington, BREAKAWAY FROM CANCER, won)SKULL CANDY P/B JSA ARCHITECTS2011-02-25Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99IndiLink
2010 Races
322010 Xzude Bear Lake Classic (Ryan LeMone, O.Zone Racing, won)skullcandy/jsa architects2010-12-14Men - 04RoadLink
92010 2010 USA Cycling Cyclo-cross Nationals (Donald Myrah, , won)Webcyclery Racing/Bendbroadband2010-12-10Men - Cat 1/2/3 - Masters - 45-49CyclLink
32010 2010 USA Cycling Cyclo-cross Nationals (Donald Myrah, Team Bicycles Plus, won)WebCyclery Racing/BendBroadband/WebCyclery.com2010-12-09Men - CAT 1/2/3 - Master - 45-49IndiLink
182010 Utah Harvest Moon Criterium (Michael Hales, Revolution Cafe Rio, won)skullcandy/jsa architects2010-09-25Men - Cat 3CritLink
102010 Utah Harvest Moon Criterium (Andre Gonzalez, VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc, won)Skull Candy/JSA Architects2010-09-25Men - Cat1/2/3 - Master - 35-99CritLink
182010 LOTOJA CLASSIC (Alfred Thresher, RED BURRO RACING, won)SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS2010-09-11Men - 3/4RoadLink
152010 Sanpete Classic Road Race (jonathan hines, , won)skullcandy/jsa architects2010-08-28Men - Men 3RoadLink
102010 Tour of Utah Amateur Criterium (John McKone, Team Northwave, won)skullcandy/jsa architects2010-08-21Men - Master 40+ - 40-99CritLink
162010 Tour de Park City (Roger Arnell, , won)2010-07-31Men - Men 3RoadLink
152010 Porcupine Chalk Creek Road Race (Jonny Hintze, Biker's Edge/Destination Homes, won)skullcandy/jsa architects2010-07-24Men - Cat 3RoadLink
52010 Miller Motorsports Park Cycling Series (Mark Albrecht, , won)2010-07-22Men - Category 4critLink
182010 Capitol Reef Classic (Zach Terry, Team Wright, won)Skullcandy/JSA Architects2010-07-17Men - Cat 3RoadLink
122010 Capitol Reef Classic (Scott Kiser, Revolution Cafe Rio, won)Skullcandy/JSA Architects2010-07-16Men - Master B - 35-99TimeLink
202010 Capitol Reef Classic (Bruce Bilodeau, Canyon Bicycles, won)Skullcandy/JSA Architects2010-07-16Men - Cat 3TimeLink
182010 Capitol Reef Classic (Steve Albrecht, Revolution Cafe Rio, won)Skullcandy/JSA Architects2010-07-16Men - Cat 3RoadLink
12010 Tour de Bozeman (Eric Martin, SkullCandy/JSA Architects, won)SkullCandy/JSA Architects2010-07-11Men - Master - BRoadLink
152010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Jon Milner, Velo City Cyclist, won)skullcandy/jsa architects2010-07-11Men - Master - 35-44StagLink
92010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Henry Harper, Intermountain Orthopaedics Cycling, won)skullcandy/jsa architects2010-07-10Men - Master - 35-44CritLink
72010 Terry McGinnis Memorial Criterium (Quin BINGHAM, , won)2010-07-03Men - Cat4/5CritLink
42010 Utah State Championship Road Race (Michael Kracht, Big Ring - Realcyclist.com, won)skullcandy/jsa architects2010-06-26Men - 3/4/5 - Master - 35-99RoadLink
82010 22nd Annual High Uintas Classic (Michael Kracht, Big Ring - Realcyclist.com, won)skullcandy/jsa architects2010-06-21Men - Master 4/5 - 35-99TimeLink
62010 22nd Annual High Uintas Classic (Payton Nishikawa, Simply Mac, won)skullcandy/jsa architects2010-06-21Men - Master 4/5 - 35-99StagLink
22010 22nd Annual High Uintas Classic (Thom MORTON, White Pine Touring, won)skullcandy/jsa architects2010-06-21Men - Master 4/5 - 35-99CritLink
62010 22nd Annual High Uintas Classic (Dwaine ALLGIER, , won)skullcandy/jsa architects2010-06-20Men - Master 4/5 - 35-99RoadLink
102010 Garden Creek Gap / Idaho Road Race Championship - (Travis Mickelson, Contender, won)skullcandy/jsa architects2010-05-29Men - 4/5 - Master - 35-99RoadLink
322010 Xzude Bear Lake Classic (Ryan LeMone, O.Zone Racing, won)skullcandy/jsa architects2010-05-15Men - Cat 4RoadLink
22010 Xzude Bear Lake Classic (Ryan Tanner, SLC Bicycle Co., won)skullcandy/jsa architects2010-05-14Men - 04TimeLink
22010 Xzude Bear Lake Classic (Ryan Tanner, SLC Bicycle Co., won)skullcandy/jsa architects2010-05-14Men - Cat 4TimeLink
52010 Antelope Island Classic Road Race (Dwaine Allgies, , won)skullcandy/jsa architects2010-05-01Men - 4/5 - Master - 35-99RoadLink
92010 Tax Day Circuit Race - Presented by Southeast Idah (Colin Joyce, ICE / Idaho Kidney Institute /, won)Skull Candy/JSA Architects2010-04-17Men - 04RoadLink
DNF2010 Hell of the North (John Bercaw, Ski Utah, won)Skull Candy/JSA Architects2010-04-03Men - 4/5 - Master - 35-99RoadLink
122010 Hell of the North (Zach Terry, Team Wright, won)skullcandy/jsa architects2010-04-03Men - 4RoadLink
102010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (Nathan Baldwin, , won)skullcandy/jsa architects2010-03-27Men - 05RoadLink
DNF2010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (matthew tyrrell, ice, won)skullcandy/jsa architects2010-03-27Men - 4IndiLink
102010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (Nathan Baldwin, , won)skullcandy/jsa architects2010-03-27Men - Cat 5RoadLink
162010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (Gordon Cottle, Kuhl, won)skullcandy/jsa architects2010-03-26Men - 4CritLink
692010 San Dimas Stage Race TT (Peter Sutherland, Bear Valley Bikes, won)Skull Candy/JSA Architects2010-03-19Category 4Time TrialLink
692010 San Dimas Stage Race (Peter Sutherland, Bear Valley Bikes, won)Skull Candy/JSA Arch2010-03-19Men - 4IndiLink
DNF2010 Tour Del Sol (Peter Archambault, RMCC/Cyclesmith, won)SkullCandy/JSA Architects2010-03-13Men - 4IndiLink
2009 Races
232009 LOTOJA CLASSIC (Justin Wilson, SPIN CYCLE RACING, won)SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS2009-09-12Men - 3/4RoadLink
182009 Sanpete Classic Road Race (James CRAWFORD, , won)2009-08-29- Cat 4 MenrrLink
42009 1000 Warriors (Tyler Kirk, Skull Candy/jsa Architects, won)Skullcandy/jsa Architects2009-08-22Men - 04RoadLink
152009 Tour de Park City (Steve Albrecht, , won)2009-08-01- Cat 4rrLink
172009 Porcupine Chalk Creek Road Race (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-25- Cat 4 MrrLink
112009 Capitol Reef Classic (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-17- Cat 4 MrrLink
122009 Capitol Reef Classic (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-17- Cat 4 MittLink
102009 Capitol Reef Classic (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-17- Cat 4 MStagLink
72009 Capitol Reef Classic (Cody RASMUSSEN, , won)2009-07-17- Cat 4 MCircLink
162009 Porcupine Hill Climb (Nathan Pack, Gym Jones, won)Skullcandy/jsa Architects2009-07-11Men - 04RoadLink
102009 Tax Day Grind Circuit Race (matthew tyrrell, Ice, won)Skullcandy/jsa Architects2009-06-27Men - 04RoadLink
DNF2009 21st Annual High Uintas Classic (Tyler Southard, Team Wright, won)Skullcandy/jsa Architects2009-06-20Men - 04RoadLink
122009 Utah State Championship Road Race (David Cole, Skull Candy/jsa Architects, won)Skullcandy/jsa Architects2009-06-13Men - 04RoadLink
62009 Garden Creek Gap-King & Queen of the Road (David Brockbank, , won)2009-05-30Men - 04RoadLink
52009 Jordanelle Criterium (matt bradley, Skull Candy/jsa Architects, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-24Men - 3/4/5 - Master - 35-99CritLink
112009 Jordanelle Criterium (Chris MacKay, Cole Sport, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-24Men - 04CritLink
272009 Sugarhouse Criterium (Darin Wilson, Spin Cycle Racing, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-23Men - 3/4/5 - 35-99CritLink
332009 Sugarhouse Criterium (David Brockbank, Canyon Bicycles Draper/gym Jon, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-23Men - 04CritLink
442009 Xzude Bear Lake Classic (Eric Gardiner, Logan Race Club, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-16Men - 04RoadLink
132009 Darek Leyde Memorial Downtown Criterium (Marc Rosello, DNP, won)Unattached2009-05-09Men - 3/4/5 - 35-99CritLink
282009 Darek Leyde Memorial Downtown Criterium (Ryan LeMone, DNP, won)DNP2009-05-09Men - 04CritLink
432009 Blue Hills Classic (Matt D'Alessio, ThresholdCycling.com, won)QuadCycles2009-05-03Men - 04RoadLink
282009 Antelope Island Classic Road Race (BRYCE YOUNG, Bingham/northshore, won)Skullcandy/jsa Architects2009-05-02Men - 04RoadLink
282009 East Canyon Road Race (ZACK SIMONS, , won)2009-04-25Men - 04RoadLink
192009 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Labor Power, won)2009-04-13Men - Open - MR - 35-44RoadLink
192009 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Labor Power, won)2009-04-12Men - Open - MR - 35-44IndiLink
162009 Tour of the Depot (Peter Lucke, Mix1, won)2009-04-12Men - Open - MR - 35-44CircLink
392009 Michael Schott Memorial Circuit Race (John Wilde, International Bike Center, won)QuadCycles2009-04-05Men - 4/5CircLink
2008 Races
DNF2008 2008 Canton Cup Cycle Cross Race (sebastien dumont, Cape Cod Cyclist, won)QuadCycles2008-10-19Men - 04CCLink
632008 Gran Prix of Gloucester (brian wilichoski, , won)QuadCycles2008-10-11Men - 04CyclLink
292008 LOTOJA CLASSIC (John McKone, TEAM NORTHWAVE, won)MARTIN AND MOODY2008-09-06Men - MR - MR - 35-39RoadLink
172008 Porcupine Chalk Creek Road Race (Kyle Brown, Bikers Edge/Destination Homes, won)NA2008-07-27Men - Master - MR - 35-44RoadLink
452008 Norwell Circuit Race (Peter Chiu, NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental, won)QuadCycles2008-07-27Men - 3/4RoadLink
92008 Porcupine Hill Climb (Todd Neumarker, Porcupine Cycling, won)NA2008-07-13Men - 04RoadLink
382008 Attleboro Bike Crit & Kids Grass Crit (Jay Robbins, NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental, won)QuadCycles2008-07-12Men - 04CritLink
DNF2008 Boloco Heartbreak Hill Grand Prix (Benjamin Liang, TARGETRAINING, won)QuadCycles2008-06-30Men - 04CritLink
372008 Sugarhouse Park Criterium (Michael Kaeske, Unattached, won)Unattached2008-06-07Men - Master - MR - 35-44CritLink
DNF2008 Xzude Bear Lake Classic and Team TT (Tony ANSTINE, Logan Race Club, won)NA2008-05-17Men - Cat 5BRoadLink
422008 14th Annual Sterling Road Race (Leo Desforges, Team BreakAway Boston, won)QuadCycles2008-05-10Men - 04RoadLink
342008 Blue Hills Classic (Benjamin Regan, Travis Cycle, won)QuadCycles2008-05-04Men - 04RoadLink
422008 Palmer Library Road Race (Joseph Azze, Blue Ribbon-Translations.com, won)QuadCycles2008-04-27Men - 04RoadLink
42008 East Canyon Road Race (Alex Obbard, , won)2008-04-26Men - 1/2RoadLink
152008 Sturbridge Road Race (Jason Moriarty, , won)QuadCycles2008-04-26Men - 4/5 - 35+RoadLink
162008 Myles Standish State Park Road Race (Wayne Kirk, MYATIC VELO, won)QUADCYCLES2008-04-20Men - 04RoadLink
2007 Races
452007 Cycle-Smart International (Todd Burns, , won)QuadCycles2007-11-04Men - 04CyclLink
412007 Chainbiter 9.0 (Tyler Sage, , won)QuadCycles2007-11-03Men - 04CyclLink
92007 Downeast Cyclocross (Justin Cox, , won)QUADCYCLES2007-10-07Men - 04CYCLLink
122007 Porcupine Hill Climb (Reed Wycoff, , won)NA2007-07-08Men - 05RoadLink
282007 Hartford Round the Park Criterium (Michael Duerr, CRBC, won)QuadCycles2007-07-07Men - 04CritLink
392007 Cyclonauts Road Race (Austin Moran, Consolidated Fabrications, won)QuadCycles2007-06-16Men - 4/5RoadLink
302007 Hartford Downtown Criterium (Karl Roesler, Team DC racing, won)QuadCycles2007-05-27Men - 04CritLink
2006 Races
732006 Chainbiter 8.0 (Matthew Simpson, B.O.B Cycling - Skofield Builders, won)QuadCycles/Arlington Bicycle Club2006-11-04Men Cat 4Cyclo-CrossLink
302006 Downeast Cyclocross Weekend (James Newton, Nerac.com / International Bike Centers, won)QuadCycles/Arlington Bicycle Club2006-10-15Men Cat 4Cyclo-CrossLink
DNF2006 12th Annual MRC Sterling Classic Road Race (Michael DelRossi, NEBC/Cycle Loft, won)Quad Cycles/Arlington Bicycle Club2006-05-13Men 4RoadLink
502006 Turtle Pond Circuit Race (Michael DelRossi, NEBC/Cycle Loft, won)Quad Cycles/Arlington Bicycle Club2006-04-22Men U37 Cat 4/5RoadLink
42006 Boulevard Road Race (Denton Bowers, Spinergy, won)2006-02-04Other+Category 5-BRoadLink

Google results:

Loading...
t