Name: Eric Thompson


Career Statistics (1969 - 2017)
No. RacesAvg PosWinsPodiumsTop10
29717.92449127
View More Stats

USCF Career Results

PosYear Race Name Team Date Cat Type
2017 Races
122017 Pan-American CX Championships (Stephen HYDE, Cannondale Cyclocrossworld, won)MSPEEDWAX.COM2017-11-05Men Cat 1/2CXLink
32017 Trek CX Cup (Brian MATTER, Linear Sport MTB, won)MSPEEDWAX.COM2017-09-23Men Elite Cat 1/2CXLink
182017 Trek CX Cup (Mathieu van der Poel, , won)MSPEEDWAX.COM2017-09-22Men Uci C2 Cat 1/2CXLink
132017 Jingle Cross, Inc. (Gianni VERMEERSCH, Team Steylaerts, won)MSPEEDWAX.COM2017-09-16Men Uci C2 Cat 1/2CXLink
292017 Wheels of Thunder Flatrock (Ryan Koonce, , won)2017-05-13Men MM 40+ 4-5CRITLink
2016 Races
42016 Nittany Lion Cross (Jeremy Durrin, Neon Velo Cycling Team, won)HED p/b Molten Speed Wax2016-09-18Men Uci C2 Cat 1/2CXLink
22016 Nittany Lion Cross (Jeremy Durrin, Neon Velo Cycling Team, won)HED p/b Molten Speed Wax2016-09-17Men Uci C2 Cat 1/2CXLink
82016 North Star Grand Prix (Evan Huffman, Rally Cycling*, won)Donkey Label2016-06-19Men PRT 1 Pro/Cat 1GCLink
312016 North Star Grand Prix (Joseph Schmalz, Elevate Pro Cycling*, won)Donkey Label2016-06-18Men Prt 1 Pro/Cat 1RoadLink
162016 North Star Grand Prix (Justin Williams, Cylance-Incycle p/b Cannondale*, won)Donkey Label2016-06-17Men Prt Pro/Cat 1CRITLink
482016 North Star Grand Prix (Evan Huffman, Rally Cycling*, won)Donkey Label2016-06-16Men Prt 1 Pro/Cat 1RoadLink
62016 North Star Grand Prix (Thomas Zirbel, Rally Cycling*, won)Donkey Label2016-06-15Men Prt 1 Pro/Cat 1Time TrialLink
302016 Clasica de Rio Grande (William A Raatz, , won)2016-04-23Men MM 40+ 4RoadLink
212016 Brumble Kermesse (Ryan Pesch, , won)2016-04-10Men CAT 4RoadLink
382016 14th Annual Chris HInds 'Sunshine' Criterium (Chris Pare, Minuteman Road Club, won)2016-03-26Men cat 3/4CRITLink
2015 Races
DNF2015 The Subaru Cyclo Cup (Logan OWEN, California Giant/Specialized, won)HED Cycling Products2015-11-15Men Elite UCICXLink
DNF2015 The Subaru Cyclo Cup (Logan OWEN, California Giant/Specialized, won)HED Cycling Products2015-11-14Men Elite UCICXLink
DNF2015 Pan Am Continental Cyclo-cross Championships (Jeremy Powers, Rapha Focus, won)Hed Cycling Products2015-11-01Men Men Elite (Pan Am Championships)CXLink
DNF2015 Kings CX (Jeremy Powers, Rapha Focus, won)Hed Cycling Products2015-10-31Men Procx UCICXLink
212015 Blue Sky Velo Cup (Michael Mequi, , won)2015-10-24Men MM 40+ 4CXLink
52015 HPCX (Jens VANDEKINDEREN, Kalas H.Essers Nnof cycling tea, won)Hed Cycling Products2015-10-18Men Elite UCICyclo-crossLink
312015 US Open of Cyclocross (Christoph Heinrich, FFKR - CONTENDER RACING, won)Team Rio Grande2015-10-18Men MM 40+ 4CXLink
312015 Cross of the North (Aaron Provance, , won)2015-10-10Men MM 40+ 4CXLink
22015 METAL CROSS (Josh Bauer, , won)2015-09-26Men senior 18+ cat 1/2/3CXLink
132015 Nittany Lion Cross (Weitse Bosmans, BKCP-CORENDON (BKP) - BEL, won)Hed Cycling Products2015-09-13Men Elite UCICXLink
22015 Southside Sprint (Brandon Krawczyk, , won)2015-07-19Men senior 18+ cat 1/2/3CRITLink
282015 Clasica de Rio Grande (William Raatz, , won)2015-07-11Men MM 40+ 4RoadLink
32015 2015 Tour of Galena (Daniel Holloway, AltoVelo-Sea Sucker Factory Racing, won)2015-06-07Men Pro/Cat 1/2CRITLink
22015 2015 Tour of Galena (Spencer OSWALD, Amore & Vita USA, won)Donkey Label Racing2015-06-06All Pro/Cat 1/2Time TrialLink
12015 2015 Tour of Galena (Eric Thompson, , won)2015-06-06Men Pro/Cat 1/2RoadLink
232015 2015 Tour of Galena (Matthew Zimmer, Credite Velo - Trek, won)2015-06-05Men Pro/Cat 1/2RoadLink
112015 Bikes 4 Kids (Christoph HEINRICH, Cicada Racing Inc., won)Ski Utah2015-05-30Men Master 45-99 Cat1/2/3/4RoadLink
DNF2015 Bikes 4 Kids (Christoph HEINRICH, Cicada Racing Inc., won)Ski Utah2015-05-30Men Master 45-99 Cat1/2/3/4Time TrialLink
342015 Palm Beach 100K Cycling Classic (Charles Rentoul, , won)Cycle4Alz Race Team2015-05-30Men Cat 5CRITLink
132015 Bikes 4 Kids (Andrew LOCK, Millcreek Bicycles, won)Ski Utah2015-05-29Men Master 45-99 Cat1/2/3/4CRITLink
DNF2015 PURE Driveway Series (Michael Lori, , won)2015-05-28Men Cat 3/4CRITLink
342015 The Sugarhouse Criterium (Booth Mike, Ski Utah Cycling Team, won)Ski Utah Cycling Team2015-05-23Men CAT Pro 1/2/3CRITLink
222015 The Sugarhouse Criterium (Christoph Heinrich, Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller Subaru, won)Ski Utah Cycling Team2015-05-23Men Masters 45-54 CAT 1/2/3/4CRITLink
442015 Boulder Roubaix Road Race (Matt S Gough, First City Cycling Team, won)Team Rio Grande2015-04-11Men MM 40+ 4RoadLink
142015 2015 USA Cycling Cyclo-Cross Nationals (Jeremy Powers, ASPIRE RACING, won)Mt. Borah Epic Team2015-01-12Men Elite 23+ Pro/Cat 1/2CXLink
82015 Resolution Cross Cup (Zach MCDONALD, Cyclocross Project 2015, won)Mt. Borah Epic Team2015-01-04Men Elite UCICXLink
122015 Resolution Cross Cup (Zach MCDONALD, Cyclocross Project 2015, won)Mt. Borah Epic Team2015-01-03Men Elite UCICXLink
2014 Races
92014 North Carolina Grand Prix (Kerry WERNER, Optum pro CX p/b KBS, won)Mt. Borah Epic Team2014-12-14Men Elite UCICXLink
62014 North Carolina Grand Prix (Kerry WERNER, Optum pro CX p/b KBS, won)Mt. Borah Epic Team2014-12-13Men Elite UCICXLink
162014 Baystate Cyclocross Weekend (Kerry Werner, Optum PRO Cycling CX Team p/b KBS, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-30Men Elite UCICXLink
192014 Baystate Cyclocross Weekend (Curtis White, Cannondale p/b Cyclocrossworld.com, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-29Men Elite UCICXLink
DNF2014 Rockland County Supercross UCI Weekend (Kerry Werner, Optum PRO Cycling CX Team p/b K, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-23Men Elite UCICXLink
72014 Rockland County Supercross UCI Weekend (cameron DODGE, PURE ENERGY / SCOTT BICYCLES, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-22Men Elite UCICXLink
102014 The Carousel Volkswagen Jingle Cross Rock p/b Scheels (James DRISCOLL, Raleigh / Clement, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-16Men Elite UCICXLink
122014 The Carousel Volkswagen Jingle Cross Rock p/b Scheels (Jeremy POWERS, Rapha Focus, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-15Men ProCX UCICXLink
192014 Cincy3 Cyclo-Stampede, p/b Darkhorse Racing (James Driscoll, , won)Mt. Borah Epic Team2014-11-02Men Elite UCICXLink
152014 Cincy3 Kings CX After Dark (Jeremy Powers, UCI CT: Jelly Belly Cycling, won)Mt. Borah Epic Team2014-11-01Men Procx UCICXLink
12014 Green Acres Grade A Cyclocross (Eric Thompson, Mt. Borah Epic Team, won)Mt. Borah Epic Team2014-10-19Men senior 18+ cat 1/2/3CXLink
12014 Green Acres Grade A Cyclocross (Eric Thompson, Mt. Borah Epic Team, won)Mt. Borah Epic Team2014-10-18Men senior 18+ cat 1/2/3CXLink
242014 Jamestown Classic (David Tolley, , won)2014-10-13Men Cat 4RoadLink
12014 METAL CROSS (Eric Thompson, Mt. Borah Epic Team, won)Mt. Borah Epic Team2014-09-28Men senior 18+ cat 1/2/3CXLink
12014 METAL CROSS (Eric Thompson, Mt. Borah Epic Team, won)Mt. Borah Epic Team2014-09-27Men senior 18+ cat 1/2/3CXLink
62014 Trek Cyclocross Collective Cup (Jeremy POWERS, UCI CT: Jelly Belly Cycling, won)Mt. Borah Epic Team2014-09-21Men Elite UCICXLink
462014 Chase Pinkham Memorial Criterium (Taylor Fletcher, , won)Ski Utah2014-08-06Men Cat 1/2CRITLink
DNF2014 Heber Valley Circuit Race (Kaleb LEGORE, , won)FFKR Architects Racing2014-07-26Men Cat3/4RoadLink
142014 2014 USA Cycling Cross-Country MTB Nationals (STEPHEN ETTINGER, BMC MOUNTAINBIKE RAC, won)PLAN C P/B CHALLENGE2014-07-20Men ProSTXCLink
DNF2014 2014 USA Cycling Cross-Country MTB Nationals (TODD WELLS, SPECIALIZED FACTORY, won)PLAN C P/B CHALLENGE2014-07-19Men ProXCLink
502014 Andersen & Banducci Twilight Crit (Michael WILCOX, Canyon Bicycles, won)FFKR Architects Racing2014-07-12Men - Cat1/2/3CriteriumLink
DNF2014 WORS Cup Day 2 XC WORS Cup (Todd Wells, Team Specialized, won)Borah Epic TeamTeam2014-07-12Men Proxct ProXCLink
502014 Andersen & Banducci Twilight Crit (Michael WILCOX, Canyon Bicycles, won)FFKR Architects Racing2014-07-12Men Cat1/2/3CRITLink
222014 WORS Cup Day 1 STXC (Stephen Ettinger, BMC Mountainbike Racing, won)Borah Epic TeamTeam2014-07-11Men ProSTXCLink
DNF2014 Snake River Cycle Fest (Tom BAIRD, Team Bill's Bike and Run, won)Velosport Racing2014-06-29Men - Cat 3CriteriumLink
32014 Snake River Cycle Fest (Tom BAIRD, Team Bill's Bike and Run, won)Velosport Racing2014-06-28Men - Cat 3CriteriumLink
32014 Snake River Cycle Fest (Tom BAIRD, Team Bill's Bike and Run, won)Velosport Racing2014-06-28Men Cat 3CRITLink
142014 Birds of Prey Circuit Race (Matteo JORGENSON, BYRDS, won)Velosport Racing2014-06-15Men - Cat 3Road RaceLink
142014 Birds of Prey Circuit Race (Matteo JORGENSON, BYRDS, won)Velosport Racing2014-06-15Men Cat 3RoadLink
DNF2014 2014 Nampa Downtown Criterium (Ian MEGALE, , won)Velosport Racing2014-06-14Men - Cat 3CriteriumLink
DNF2014 2014 Nampa Downtown Criterium (Ian MEGALE, , won)Velosport Racing2014-06-14Men Cat 3CRITLink
DNF2014 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Louie AMELBURU, Microseal racing/ Maddog racin, won)Ski Utah/PLAN7 Cycling Team2014-05-31Men - Cat1/2/3 - Master - 45-99Road RaceLink
DNF2014 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Casey NIELSEN, LiVe Well p/b Bountiful Bicycl, won)FFKR Architects Racing2014-05-30Men - Cat3/4CriteriumLink
162014 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Michael RAEMISCH, LiVeWell p/b Bountiful Bicycle, won)Ski Utah/PLAN7 Cycling Team2014-05-30Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99CriteriumLink
462014 Killington Stage Race (Kyle Rancourt, Rancourt & Co. / Rainbow Bike Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-26Men - Cat 4/5Stage RaceLink
402014 Killington Stage Race (Benjamin Grenier, Rancourt & Co. Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-26Men - Cat 4/5Time TrialLink
462014 Killington Stage Race (Kyle Rancourt, Rancourt & Co. / Rainbow Bike Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-26Men Cat 4/5STRLink
402014 Killington Stage Race (Benjamin Grenier, Rancourt & Co. Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-26Men Cat 4/5Time TrialLink
472014 Killington Stage Race (Thomas Conti, CRCATBWALMT Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-25Men - Cat 4/5Road RaceLink
472014 Killington Stage Race (Thomas Conti, CRCATBWALMT Cycling, won)STAMPEDE!2014-05-25Men Cat 4/5RoadLink
152014 The Sugarhouse Criterium (David Harward, , won)Velosport Racing2014-05-24Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 45-54CriteriumLink
272014 Killington Stage Race (Ryan Fawley, , won)STAMPEDE!2014-05-24Men - Cat 4/5Road RaceLink
152014 The Sugarhouse Criterium (David Harward, , won)Velosport Racing2014-05-24Men Masters 45-54 Cat 1/2/3/4CRITLink
272014 Killington Stage Race (Ryan Fawley, , won)STAMPEDE!2014-05-24Men Cat 4/5RoadLink
DNF2014 Bountiful Mazda's Utah City Crits (Christopher HULL, The Contender Club, won)Velosport Racing2014-05-10Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 40-99CriteriumLink
DNF2014 The Koppenberg (Jason Broderick, Team Cycleton, won)Team Rio Grande2014-05-04Men - MM 35+ 4Circuit RaceLink
12014 Tuesday Night Worlds (Eric Thompson, , won)2014-04-22Men - cat 1/2/3 - senior - 18+CriteriumLink
732014 Tour of Walla Walla (Christian Buesch, , won)Velosport Racing2014-04-20Men - Cat 3Road RaceLink
312014 Weld County Road Race (Jason P Russell, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2014-04-19Men - MM 35+ 4Road RaceLink
732014 Tour of Walla Walla (Chris D'Arcy, , won)Velosport Racing2014-04-19Men - Cat 3CriteriumLink
722014 Tour of Walla Walla (Volodymyr KUZMENKO, Este Racing, won)Velosport Racing2014-04-19Men - Cat 3Stage RaceLink
762014 Tour of Walla Walla (Volodymyr KUZMENKO, Este Racing, won)Velosport Racing2014-04-19Men - Cat 3Individual Time TrialLink
12014 Tuesday Night Worlds (Eric Thompson, , won)2014-04-15Men - cat 1/2/3 - senior - 18+CriteriumLink
102014 Hell of the North (Rick BLACK, Ski Utah / Plan7, won)Ski Utah | PLAN7 Cycling Team2014-04-05Men - Cat1/2/3 - Master - 45-99Road RaceLink
DNF2014 CSU Circuit Race and Criterium (Tom Miller, Pactimo - Kuni Lexus, won)Team Rio Grande2014-03-29Men - SM 4-5Circuit RaceLink
92014 FrostBite TT (John DeRose, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2014-03-09Men - MM 35+ 4Time TrialLink
92014 FrostBite TT (John DeRose, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2014-03-09Men MM 35+ 4Time TrialLink
92014 FrostBite TT (Ryan Taylor, RITTE/Sports Garage Racing, won)Team Rio Grande2014-03-09Link
462014 2014 USA Cycling Cyclo-Cross Nationals (Jeremy Powers, Rapha Focus, won)Mt. Borah Epic Team2014-01-12Men Elite 19+ Pro/Cat 1/2CXLink
2013 Races
392013 Andersen & Banducci Twilight Crit (Seth MERRIMAN, Joyride-Cycles.com, won)FFKR Architects Racing2013-07-13Men - Cat 1/2/3CritLink
DNF2013 Andersen & Banducci Twilight Crit (Seth MERRIMAN, Joyride-Cycles.com, won)FFKR Architects Racing2013-07-13Men - Cat 1/2/3CritLink
82013 Andersen & Banducci Twilight Crit (Brian CAVANAGH, BCC Wheelmen, won)Velosport Racing2013-07-13Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-99CritLink
22013 Allan Butler Memorial Criterium (Tom MILLAR, SaltCycle-Intelitechs, won)FFKR Architects Racing2013-06-29Men - Cat3/4CritLink
52013 Allan Butler Memorial Criterium (Ryan BARRETT, Turbo Cycling, won)FFKR Architects Racing2013-06-29Men - Cat1/2/3/4CritLink
362013 Superior Morgul (Chris Burke, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2013-05-19Men - SM 35+ 4RoadLink
62013 Ken Woods Memorial Road Race (Matthew Petersen, Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop, won)2013-04-27Men - Cat 1/2 - Senior - 18+RoadLink
392013 Weld County Road Race (Jeremy Curry, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2013-04-20Men - SM 35+ 4RoadLink
352013 Purdue University TTT/Road Race (Kenneth Hall, Lindsey Wilson College, won)University of Missouri-Columbia2013-04-13Men - DRoadLink
72013 Froze Toes Road Race (James Adelmann, Peak Racing Team, won)University of Missouri-Columbia2013-03-10Mixed - Cat 4/5RoadLink
212013 FrostBite TT (Garren D Watkins, , won)2013-03-02Men - SM 35+ cat 4TimeLink
DNF2013 DePauw Race Weekend (Tyler Carlton, University of Michigan-Ann Arbor, won)University of Missouri-Columbia2013-03-02Men - DRoadLink
392013 Lindsey Wilson College road race (Cameron Johns, Indiana University-Bloomington, won)University of Missouri-Columbia2013-02-24Men - DCritLink
432013 Lindsey Wilson College road race (Cameron Johns, Indiana University-Bloomington, won)University of Missouri-Columbia2013-02-24Men - DCritLink
522013 Lindsey Wilson College road race (Bradley Wrage, Southern Illinois University-Carbondale, won)University of Missouri-Columbia2013-02-23Men - DRoadLink
102013 Valley of the Sun Stage Race (Michael BURTON, Rocky Mountain Cancer Centers Cycling Team, won)FFKR Architects Racing2013-02-17Men - Master - 35-44CritLink
92013 Valley of the Sun Stage Race (Matthew CARINIO, ArtsCyclery, won)FFKR Architects Racing2013-02-17Men - Master - 35-44StagLink
122013 Valley of the Sun Stage Race (Ryan ARNOLD, MRI Endurance Elite Masters, won)FFKR Architects Racing2013-02-16Men - Master - 35-44RoadLink
72013 Valley of the Sun Stage Race (Matthew CARINIO, ArtsCyclery, won)FFKR Architects Racing2013-02-15Men - Master - 35-44TimeLink
2012 Races
32012 Chilkoot Velo "Jackson Meadow CX" (Joshua Roeser, Crossniacs, won)2012-10-21Men - Cat 1/2/3CyclLink
82012 Baker Orchard Cyclocross (Craig Faulkner, Crossniacs, won)Plan C2012-10-06Men - Cat 1/2CyclLink
102012 Harvest Moon Criterium (Mike UNDERHILL, Infinite Cycles, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling2012-09-22Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99CritLink
92012 Harvest Moon Criterium (Justin HOGGE, , won)FFKR Architects Racing2012-09-22Men - Cat 4CritLink
432012 Tuesday Night Cross (Dominic Talerico, , won)2012-08-28Men - Cat 4CyclLink
42012 Tuesday Night Cross (Joshua Roeser, Crossniacs, won)2012-08-28Men - Cat 1/2/3CyclLink
352012 Tour of the Hilltowns (Colin Eckert, Quad Cycles, won)STAMPEDE!2012-07-21Men - Cat 4RoadLink
122012 Porcupine Chalk Creek Road Race (Kirk CAMPBELL, , won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-07-21Men - Cat 4RoadLink
12012 Exergy Twilight Crit (Eric THOMPSON, FFKR Architects Racing Team/Ve, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-07-14Men - Cat4/5CritLink
32012 Allan Butler Criterium (Gwenael LAYEC, , won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-07-07Men - Cat 4CritLink
152012 Utah City Crits Bountiful (Cj KOZLOWSKI, Team Tumbleweeds, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-07-01Men - Cat3/4/5CritLink
22012 Utah City Crits Bountiful (Jeffrey MITCHELL, Cal Pools/CFS Mortgage, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-07-01Men - Cat4/5CritLink
52012 Heck and Back (Ethan FEDOR, Cole Sport, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-06-30Men - Cat 4RoadLink
62012 Dead Dog Classic Stage Race (David Chart, International Christian Cycling Club, won)Team Rio Grande2012-06-24Men - 4 - Master - 35+StagLink
102012 Dead Dog Classic Stage Race (Chris Carlson, Team Rio Grande, won)Team Rio Grande2012-06-24Men - 4 - Master - 35+CritLink
92012 Dead Dog Classic Stage Race (Jonah Adley, GS Boulder/Trek Store, won)Team Rio Grande2012-06-24Men - 4 - Master - 35+TimeLink
52012 Dead Dog Classic Stage Race (David Chart, International Christian Cycling Club, won)Team Rio Grande2012-06-23Men - 4 - Master - 35+RoadLink
112012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (David Chart, International Christian Cycling Club, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-06-02Men - Cat 4TimeLink
162012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Luke STEVENSON, Dialogue Racing, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-06-02Men - Cat 4StagLink
192012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Eric BALOG, Hoback Sports/JHAF, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-06-02Men - Cat 4RoadLink
DNF2012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Zan TREASURE, bountiful mazda cycling team, won)Ski Utah - Marketstar Cycling2012-06-02Men - Cat/1/2/3 - Master - 40-99RoadLink
72012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Mike OBLAD, Dialog Racing, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-06-01Men - Cat 4CritLink
62012 Salt Lake Valley B4K Stage Race (Mike COOPER, VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc, won)Ski Utah - Marketstar Cycling2012-06-01Men - Cat1/2/3 - Master - 40-99CritLink
182012 Killington Stage Race (Mike COOPER, VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc, won)Team Stampede2012-05-28Men - Cat 4/5RoadLink
162012 Killington Stage Race (Andrew Loaiza, EuroPRO Checklist, won)Team Stampede2012-05-28Men - Cat 4/5StagLink
32012 Utah State Time Trial Championships (Brian Cadman, The Church of the Big Ring, won)FFKR Architects Racing Team/Velosport Racing2012-05-28Men - Cat 4 - openTimeLink
142012 Killington Stage Race (Arnar Geirsson, , won)Team Stampede2012-05-27Men - Cat 4/5TimeLink
292012 Superior Morgul (Brad Wright, Peloton-Specialized Cycling Team, won)Team Rio Grande2012-05-20Men - Cat 4 - Sm - 35+RoadLink
102012 Superior Morgul (Chase Beninga, Team Jackson Hole, won)Team Rio Grande2012-05-19Men - 4 - Sm - 35+CritLink
102012 Superior Morgul (David Chart, International Christian Cycling Club, won)Team Rio Grande2012-05-18Men - 4 - Senior - 35-99TimeLink
52012 Bear Lake Classic Road Race (Mike OBLAD, dialogue racing, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-05-12Men - Cat 4RoadLink
112012 Deer Trail Road Race (Derek Teuscher, Blue Sky Velo, won)Team Rio Grande2012-05-06Men - 4 - 35-99 (43 Miles)RoadLink
322012 Antelope Island Classic (Peter Archambault, Rocky Mountain Cycling Club, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling Team2012-05-05Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 40-99RoadLink
182012 'Tax Day' Circuit Race (Kodey MYERS, USU Cycling Club, won)FFKR Architects Racing Team/Ve2012-04-28Men - Cat 4RoadLink
82012 The Koppenberg (David Bertino, Real D-Amgen Masters Cycling, won)Team Rio Grande2012-04-28Men - 4 - 35-99 (22 Miles)CircLink
22012 Mead Roubaix Festival Road Race (Peder Horner, ColoBikeLaw.com, won)Team Rio Grande2012-04-22Men - 4 - 35-99 (62.5 Miles)CircLink
152012 Tour of the Depot (Louie AMELBURU, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Ski Utah Cycling-Marketstar2012-04-15Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99CircLink
102012 Tour of the Depot (Mark SCHAEFER, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Ski Utah Cycling-Marketstar2012-04-15Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99StagLink
202012 Myles Standish State Forest Road Race (Jonathan BARRY, BICYCLE BILL'S, won)STAMPEDE2012-04-15Men - Cat 5RoadLink
162012 Tour of the Depot (Mark SCHAEFER, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Ski Utah Cycling-Marketstar2012-04-14Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99TimeLink
112012 Tour of the Depot (Louie AMELBURU, Harmony Homes.com Cycling Team, won)Ski Utah Cycling-Marketstar2012-04-14Men - Master Cat 1/2/3 - 40-99RoadLink
132012 Tour Del Sol (Logan PHIPPEN, Ogden One, won)FFKR Architects Racing2012-04-01Men - Cat 4RoadLink
62012 Tour Del Sol (Brian MADSEN, Utah Valley University, won)FFKR Architects Racing2012-04-01Men - Cat 4StagLink
42012 Tour Del Sol (Brian MADSEN, Utah Valley University, won)FFKR Architects Racing2012-03-31Men - Cat 4TimeLink
32012 Tour Del Sol (Marshall EVANS, HarmonyHomes.com, won)FFKR Architects Racing2012-03-31Men - Cat 4CritLink
DNF2012 Froze Toes (Caleb Hulsey, Momentum Racing, won)2012-02-26Men - Cat 5 - Senior - 19-29RoadLink
182012 Valley of the Sun Stage Race (Anthony MOYE, Crazy Cat Cyclery, won)FFKR Racing Team/Velosport Racing2012-02-12Men - Cat 5 - ACritLink
52012 Valley of the Sun Stage Race (James WALSH, DNA Cycles Racing, won)FFKR Racing Team/Velosport Racing2012-02-12Men - Cat 5 - AStagLink
92012 Valley of the Sun Stage Race (Joseph WITHERS, , won)FFKR Racing Team/Velosport Racing2012-02-11Men - Cat 5 - ARoadLink
62012 Valley of the Sun Stage Race (James WALSH, DNA Cycles Racing, won)FFKR Racing Team/Velosport Racing2012-02-10Men - Cat 5 - ATimeLink
2011 Races
302011 Colorado Cross Classic (Garren Watkins, , won)2011-10-29Men - Cat 4 - Master - 35+CyclLink
202011 USGP Cyclocross- New Belgium Cup (Kristoffer Nielsen, Boulder Cycle Sport, won)Peloton Cycles2011-10-09Men - Cat 4CyclLink
72011 USGP Cyclocross- New Belgium Cup (Adin BAIRD, CoMotion Sports, won)2011-10-08Men - Cat 4CyclLink
DNF2011 Utah Harvest Moon Criterium (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)Ski Utah Cycling Team2011-09-24Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
272011 LOTOJA CLASSIC (Michael SCHEULLER, RED DOG RACERS, won)FFKR - SPORTSBASE ONLINE2011-09-10Men - Cat 5 - 5300RoadLink
732011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Brendan Sullivan, Iron Data Racing, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling Team/Ski Utah Cycling Team2011-09-04Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49RoadLink
452011 USA Cycling 2011 Master Road Nationals (Richard Meeker, Breakaway-UBS Elite Masters, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling Team/Ski Utah Cycling Team2011-09-02Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49CritLink
282011 UCI World Amateur Qualifier-Road Race (Christopher Finkeldei, Eriksen Cycles, won)2011-08-21Men - Cat 4/5RoadLink
132011 Porcupine Chalk Creek Road Race (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2011-07-23Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
DNF2011 Northfield Crit (Patrick Lemieux, KENDA/5-Hour Energy Pro Cycling presented by Geargrinder, won)Maplelag2011-07-04Men - Cat 1/2CritLink
DNF2011 Maverik Center 2 (Guy Roundy, CA Pool and Dewalt, won)FFKR/Sportsbaseonline.com2011-06-25Men - Cat 4/5CritLink
452011 Iron Horse Bicycle Classic - Road Race (Damian Calvert, Sport Systems MountainTop Cycling, won)2011-05-28Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99RoadLink
372011 Sugarhouse Criterium (Michael Wilcox, FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour, won)Ski Utah Cycling Team2011-05-21Men - Cat 1/2 - OpenCritLink
222011 Sugarhouse Criterium (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)Ski Utah Cycling Team2011-05-21Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99CritLink
52011 Xzude Bear Lake Classic (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)Ski Utah Cycling Team2011-05-13Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
DNF2011 Darek Leyde Memorial Downtown State Criterium (Michael Booth, Ski Utah-MarketStar, won)Ski Utah2011-05-07Men - Pro/Cat 1/2 - OpenCritLink
DNF2011 Darek Leyde Memorial Downtown State Criterium (Norman Frye, Ski Utah, won)Ski Utah Cycling Team2011-05-07Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99CritLink
142011 Antelope Island Classic (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2011-04-30Men - Open - Master - 45-99RoadLink
92011 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Barry Lasko DDS, won)Ski Utah Cycling Team2011-04-10Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
DNF2011 Tornado Cycling Classic (Peter Haile, Lees McRae, won)Lees McRae2011-04-10Men - ACritLink
102011 Tour of the Depot (Louie Amelburu, Barry Lasko DDS, won)Ski Utah Cycling Team2011-04-09Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99RoadLink
DNF2011 Tornado Cycling Classic (Peter Haile, Lees McRae, won)Lees McRae2011-04-09Men - ARoadLink
52011 Hell of the North (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2011-04-02Men - Cat1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
82011 Kingsport Cyclo-cross Cup (Travis Livermon, Mock Orange Racing, won)2011-01-15Men - Cat 1/2 - EliteCyclLink
2010 Races
62010 Xzude Bear Lake Classic (Jeff Clawson, Canyon Bicycles - Draper, won)Ski Utah Cycling Team2010-12-14Men - 1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
52010 2010 USA Cycling Cyclo-cross Nationals (Zach McDonald, University Of Washington-Seattle, won)Lees-Mcrae College2010-12-12Men - Div 1 - Nationals ALL MTB/CXCyclLink
42010 2010 USA Cycling Cyclo-cross Nationals (Daniel Summerhill, Garmin-Transitions/Team Holowesko Partners, won)Maplelag/Paramount Sports2010-12-11Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22CyclLink
12010 Buccaneer-Cross SECCC Conference Finals (Eric Thompson, Maplelag/Paramount Sports, won)Maplelag/Paramount Sports2010-12-05Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - CollegiateCyclLink
12010 MSG CX Series Race #8 :Presented By,Town Of Unicoi (Eric Thompson, Maplelag/Paramount Sports, won)Maplelag/Paramount Sports2010-12-04Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - CollegiateCyclLink
62010 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Brian Matter, Gear Grinder, won)Maplelag Resort/ Paramount Sports2010-11-21Men - UCI Elite MenCyclLink
52010 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Brian Matter, Gear Grinder, won)Maplelag Resort/ Paramount Sports2010-11-20Men - UCI Elite MenCyclLink
32010 Mars Hill Cross (Bradford Perley, Lees McRae, won)Lees McRae2010-11-14Men - A - CollegiateCyclLink
32010 MSG CX Series Race #7:Presented By,Town Of Unicoi (Nathanael Wyatt, Carolina Fatz pb Santa Cruz Bicycles, won)Maplelag/Paramount Sports2010-11-13Men - Cat 1/2CyclLink
12010 MSG CX Series Race #7:Presented By,Town Of Unicoi (Eric Thompson, Maplelag/Paramount Sports, won)Maplelag/Paramount Sports2010-11-13Men - Cat 1/2/3/4/5 - CollegiateCyclLink
12010 NORTH CAROLINA CYCLOCROSS CHAMPIONSHIPS (Eric Thompson, Maplelag Resort/ Paramount Sports, won)Maplelag Resort/ Paramount Sports2010-11-07Men - Pro 1/2CyclLink
12010 MSG CX Series Races5&6:Presented By,Town Of Unicoi (Eric Thompson, Maplelag/Paramount Sports, won)Maplelag/Paramount Sports2010-11-06Men - Cat 1/2CyclLink
22010 Hawksnest Crossfest NCCX#3 (Will Black, Moots, won)Maplelag/Paramount Sports2010-10-31Men - Pro 1/2CyclLink
12010 MSG CX Series Races5&6:Presented By,Town Of Unicoi (Eric Thompson, Maplelag/Paramount Sports, won)Maplelag/Paramount Sports2010-10-30Men - Cat 1/2CyclLink
42010 Lion Cross NCCX #2 (Scott Frederick, Inland Construction, won)Maplelag/Paramount Sports2010-10-24Men - Pro CX1/2CyclLink
52010 Utah Harvest Moon Criterium (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)Ski Utah Cycling Team2010-09-25Men - Master - 45-99CritLink
DNF2010 LOTOJA CLASSIC (Garrett Burbidge, MI DUOLE - BARBACOA POWERED BY MILLCREEK BICYCLES, won)SKI UTAH CYCLING TEAM2010-09-11Men - Pro/1/2/3RoadLink
DNF2010 Tour de Park City (Kennett Peterson, , won)2010-07-31Men - Pro/1/2RoadLink
72010 Scandia Time Trial (Ian Stanford, GrandStay Hotels, won)Maplelag2010-07-24Men - Cat 1/2TimeLink
12010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Eric Thompson, Ski Utah Cycling Team, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-11Men - Master - 45-99StagLink
202010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Eric Thompson, Ski Utah Cycling Team, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-11Men - Cat1/2/3StagLink
32010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Brian Harder, teton ortho masters/the hub, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-11Men - Master - 45-99CritLink
142010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Dustin Eskelson, Barbacoa-Mi Duole, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-11Men - Cat1/2/3CritLink
22010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Mike Cooper, canyon bicycles - draper, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-10Men - Master - 45-99CritLink
212010 Allan Butler and Jackson Hole Criteriums (Dustin Eskelson, Barbacoa-Mi Duole, won)Ski Utah Cycling Team2010-07-10Men - Cat1/2/3CritLink
282010 Terry McGinnis Memorial Criterium (Cameron Hoffman, , won)2010-07-03Men - Pro/1/2CritLink
52010 Utah State Championship Road Race (Gary Porter, Autoliv, won)Ski Utah Cycling Team2010-06-26Men - Master - 45-99RoadLink
62010 Xzude Bear Lake Classic (Jeff Clawson, Canyon Bicycles - Draper, won)Ski Utah Cycling Team2010-05-15Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-99RoadLink
292010 SRAM Tour of the Gila (Jeff Clawson, Canyon Bicycles - Draper, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-02Men - 4/5StagLink
392010 SRAM Tour of the Gila (Michael Greaves, Natural Grocers p/b XP Companies, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-02Men - 4/5RoadLink
392010 SRAM Tour of the Gila (Michael Greaves, Natural Grocers p/b XP Companies, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-02Men - Cat 4/5RoadLink
292010 SRAM Tour of the Gila (Michael Greaves, Natural Grocers p/b XP Companies, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-02Men - Cat 4/5StagLink
302010 SRAM Tour of the Gila (Julian Georg, Harvard University Cycling Association, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-01Men - 4/5CritLink
302010 SRAM Tour of the Gila (Julian Georg, Harvard University Cycling Association, won)Team Rio Grande Cycling2010-05-01Men - Cat 4/5CritLink
342010 SRAM Tour of the Gila (Bret Carter, Zia Velo Racing Club, won)Team Rio Grande Cycling2010-04-30Men - 4/5IndiLink
342010 SRAM Tour of the Gila (Bret Carter, Zia Velo Racing Club, won)Team Rio Grande Cycling2010-04-30Men - Cat 4/5IndiLink
292010 SRAM Tour of the Gila (Branson Bartlett, Colorado State University- Fort Collins, won)Team Rio Grande Cycling2010-04-29Men - 4/5RoadLink
292010 SRAM Tour of the Gila (Branson Bartlett, Colorado State University- Fort Collins, won)Team Rio Grande Cycling2010-04-29Men - Cat 4/5RoadLink
42010 Hell of the North (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2010-04-03Men - MR - 45-99RoadLink
82010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2010-03-27Men - MR - 45-99RoadLink
82010 Bikes for Kids/University of Utah Omnium (John McKone, Cole Sport, won)Ski Utah Cycling Team2010-03-27Men - Masters - 45-99RoadLink
252010 Calleville Bay Classic (Michael Johnson, , won)2010-02-27Men - 1/2/3/4 - Master - 35-99RoadLink
252010 Callville Bay Classic Stage 2 (Michael Johnson, Amgen-UBS Elite Masters, won)Ski Utah Cycling Team2010-02-27Masters 35+RoadLink
252010 Calleville Bay Classic (Michael Johnson, , won)2010-02-27Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99RoadLink
322010 Calleville Bay Classic (Stephen Ferretti, , won)2010-02-26Men - 1/2/3/4 - Master - 35-99TimeLink
322010 Callville Bay Classic Stage 1 (Stephen Ferretti, Sho-air/Sonance, won)Ski Utah Cycling Team2010-02-26Masters 35+Time TrialLink
322010 Calleville Bay Classic (Stephen Ferretti, , won)2010-02-26Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99TimeLink
382010 Calleville Bay Classic (James Paolinetti, , won)2010-02-25Men - 1/2/3/4 - Master - 35-99RoadLink
382010 Callville Bay Classic Stage 0 (James Paolinetti, Amgen-UBS Elite Masters, won)Ski Utah Cycling Team2010-02-25Masters 35+RoadLink
382010 Calleville Bay Classic (James Paolinetti, , won)2010-02-25Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-99RoadLink
2009 Races
112009 USA Cycling National Cyclocross Championships (Daniel Summerhill, Garmin Felt, won)2009-12-13Men - U23CyclLink
52009 USA Cycling National Cyclocross Championships (Zach McDonald, University Of Washington-Seattle, won)Lees-McRae College2009-12-13Men - Div 1 - Nationals ALL MTB/CXCyclLink
112009 USA Cycling National Cyclocross Championships (Daniel Summerhill, Garmin Felt, won)2009-12-12Men - - U23CyclLink
122009 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Davide Frattini, , won)2009-11-22Men - ProCyclLink
52009 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Matt Shriver, , won)2009-11-21Men - ProCyclLink
12009 Mud, Sweat & Gears Cyclocross Series (Eric Thompson, , won)2009-11-14Men - Pro Cat 1/2CyclLink
12009 Mud, Sweat & Gears Cyclocross Series (Eric Thompson, , won)2009-10-31Men - Pro Cat 1/2CyclLink
92009 LOTOJA CLASSIC (Cameron Hoffman, BIKERS EDGE, won)SKI UTAH CYCLING TEAM2009-09-12Men - 1/2/3RoadLink
122009 Tour de Park City (Josh Carter, , won)2009-08-01- Cat 3rrLink
232009 International Cycling Classic (Ben LaForce, Team Get A Grip Cycles, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-21Men - 03CritLink
312009 International Cycling Classic (Sean Piper, DePaul University, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-20Men - 03RoadLink
142009 International Cycling Classic (Clayton Goldsmith, Team Wheel & Sprocket, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-19Men - 1/2/3 - Master - 30-99CritLink
262009 International Cycling Classic (Benjamin Whitehead, Bissell/ABG Cycling Club, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-18Men - 1/2/3 - Master - 30-99CritLink
242009 International Cycling Classic (Chris Halverson, IS Corp, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-17Men - 1/2/3 - Master - 30-99RoadLink
172009 International Cycling Classic (Brian Koeneman, WHEEL & SPROCKET, won)Ski Utah Cycling Team2009-07-16Men - 1/2/3 - Master - 30-99RoadLink
62009 The State Fair Affair: a massacre on machinery hil (Adam Bergman, Kentucky Flyers, won)lees-mcrae college2009-06-02Men - 1/2/3CritLink
312009 Sugarhouse Criterium (Curtis Doman, Spin Cycle Racing, won)Ski Utah Cycling Team2009-05-23Men - 03CritLink
192009 Iron Horse Bicycle Classic - Road Race (Tim Sewell, , won)2009-05-23- Master Men 35-44rrLink
102009 Xzude Bear Lake Classic (Tommy Murphy, Utah State University, won)Ski Utah Cycling Team2009-05-16Men - 03RoadLink
372009 USA Cycling '09 Collegiate Road Nationals (Colin Jaskiewicz, University Of Vermont, won)Lees-McRae College2009-05-09Men - Division I - Nationals CritCritLink
22009 Darek Leyde Memorial Downtown Criterium (Justin Healy, DNP, won)DNP2009-05-09Men - 03CritLink
242009 Antelope Island Classic Road Race (Erik Harrington, Rmcc/cyclesmith, won)Ski Utah Cycling Team2009-05-02Men - 03RoadLink
352009 Dilworth Criterium (Joseph Welsh, Lees Mcrae, won)Lees Mcrae2009-05-02Men - 2/3CritLink
132009 Tour of the Depot (Joseph Welsh, Lees Mcrae, won)Ski Utah Cycling Team2009-04-13Men - 03StagLink
152009 Tour of the Depot (Spencer deBry, Ski Utah, won)Ski Utah Cycling Team2009-04-13Men - 03RoadLink
192009 Tour of the Depot (Curtis Doman, Spin Cycle, won)Ski Utah Cycling Team2009-04-12Men - 03IndiLink
52009 Tour of the Depot (David Welsh, Kuhl/Scott, won)Ski Utah Cycling Team2009-04-12Men - 03CircLink
52009 Hell of the North (Ali Goulet, , won)2009-04-04Men - 03RoadLink
12009 Sprung Forward Rutledge Time Trial and Criterium (Eric Thompson, LMC Cycling, won)LMC Cycling2009-03-28Men - Pro/Cat/1/2CritLink
42009 Greenville Spring Series (Jonathan Clarke, Jelly Belly Pro Cycling, won)Lees-McRae College2009-03-08Men - Pro Cat/1/2RoadLink
DNF2009 Greenville Spring Series (Emile Abraham, , won)Lees-McRae College2009-03-07Men - Pro Cat/1/2RoadLink
192009 Valley of the Sun Stage Race (Brandon Trafton, Central Valley Cycling, won)Ski Utah Cycling Team2009-02-15Men - 03CritLink
702009 Valley of the Sun Stage Race (Tim Allen, Team Waste Management, won)Ski Utah Cycling Team2009-02-14Men - 03RoadLink
422009 Valley of the Sun Stage Race (Bryan Bitter, , won)Ski Utah Cycling Team2009-02-13Men - 03 - GcStagLink
412009 Valley of the Sun Stage Race (Greg Krause, , won)Ski Utah Cycling Team2009-02-13Men - 03IndiLink
2008 Races
32008 USA Cycling Cyclocross National Championships (William Dugan, University of Vermont, won)Lees-McRae College2008-12-14Men - Collegiate D1CyclLink
82008 USA Cycling Cyclocross National Championships (Nicholas Weighall, Radracing NorthWest, won)lees mcrae college2008-12-13Men - U23CyclLink
322008 USGP Cyclocross-Portland Cup (Timothy Johnson, Cyclocrossworld Cannondale, won)Lees Mcrae College2008-12-06Men - ProCyclLink
122008 Bay State Cyclocross (James Driscoll, Cyclocrossworld.com/Cannondale, won)Lees-McRae College2008-11-29Men - Elite - UciCyclLink
102008 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Jeremiah Bishop, Trek/Volkswagen, won)Lees-McRae2008-11-23Men - ProCyclLink
122008 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Jeremiah Bishop, Trek/Volkswagen, won)Lees-McRae2008-11-22Men - ProCyclLink
12008 Tech Cross (Eric Thompson, Lees-McRae, won)Lees-McRae2008-11-16Men - Pro Cat 1/2CyclLink
12008 Tech Cross (Eric Thompson, Lees-McRae, won)Lees-McRae2008-11-15Men - Pro Cat 1/2CyclLink
72008 NCCX #5 Dobson CX Race- State Championship (Will Black, Moots, won)Lees-McRae2008-11-09Men - Pro/1/2CyclLink
382008 Gran Prix of Gloucester (Ryan Trebon, Kona, won)Lees-McRae College2008-10-12Men - Elite - UciCyclLink
262008 Gran Prix of Gloucester (Ryan Trebon, Kona, won)Lees-McRae College2008-10-11Men - Elite - UciCyclLink
212008 LOTOJA CLASSIC (Cameron Hoffman, AMERICAN RADD PRESENTED BY AGEL, won)SKI UTAH CYCLING2008-09-06Men - 1/2/3RoadLink
212008 Tour de Park City (Jeremy Smith, , won)2008-08-02Men - 1/2/3RoadLink
252008 International Cycling Classic (Matthew Hebard, GS Boulder, won)Ski Utah Cycling Team2008-07-22Men - 03CritLink
12008 International Cycling Classic (Eric Thompson, Ski Utah Cycling Team, won)Ski Utah Cycling Team2008-07-21Men - 03RoadLink
122008 International Cycling Classic (Tomasz Boba, WDT/Allvoi, won)Ski Utah Cycling Team2008-07-20Men - 03CritLink
262008 International Cycling Classic (Tomasz Boba, WDT/Allvoi, won)Ski Utah Cycling Team2008-07-19Men - 03CritLink
202008 International Cycling Classic (Olli Hyytiainen, Woodcock Cycle Works, won)Ski Utah Cycling Team2008-07-17Men - 03CritLink
242008 Sugarhouse Park Criterium (Jared Inouye, BIKER'S EDGE/DESTINATION HOMES, won)Ski Utah Cycling Team2008-06-07Women - 1/2/3 - OpenCritLink
212008 Xzude Bear Lake Classic and Team TT (Drew Neilson, Logan Race Club, won)Ski Utah Cycling Team2008-05-17Men - 03RoadLink
42008 Darek Leyde Memorial Criterium (Connor OLeary, Unattached, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling2008-05-10Men - 03 - OpenRoadLink
112008 Ogden BDO Criterium (Gary Swain, VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc, won)Utah Premier-Ski Utah Cycling2008-05-03Men - 03CritLink
252008 East Canyon Road Race (Alex Obbard, , won)2008-04-26Men - 1/2RoadLink
162008 Hell of the North (Brian Boudreau, DARE, won)SKI UTAH2008-04-06Men - 03RoadLink
112008 Gate City Grind Stage Race (Eric Moore, Contender Bicycles, won)Ski Utah Cycling Team2008-03-30Men - 03StagLink
42008 Salisbury City Park Criteruim (Will Hoffarth, Black Sheep Cartel, won)Lees-McRae College2008-03-17Men - 03CritLink
612008 Valley of the Sun Stage Race (Ryan Belew, CU Cycling, won)Ski Utah Cycling Team2008-02-15Men - 03StagLink
2007 Races
152007 USCF Cyclocross National Championships (Bjorn Selander, Ridley Factory Team, won)Lees Mcrae2007-12-15Men - U23 - 19-23CyclLink
32007 Hawksnest Crossfest NCCX #7 (Dan Timmerman, Kodak/Sierra Nevada, won)Lees McRae Cycling Team2007-12-02Men - Pro/1/2CyclLink
12007 NC State Cyclocross Championships (Eric Thompson, Lees McRae Cycling Team, won)Lees McRae Cycling Team2007-12-01Men - Pro/1/2CyclLink
12007 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Eric Thompson, LEES-MCRAE COLLEGE, won)LEES-MCRAE COLLEGE2007-11-18Men - 2/3CyclLink
12007 North Carolina Grand Prix Races #1 and #2 (Eric Thompson, LEES-MCRAE COLLEGE, won)LEES-MCRAE COLLEGE2007-11-17Men - 2/3CyclLink
32007 Redline Mud, Sweat & Gears Cyclocross Series (Andrew Applegate, Landrover Cannondale, won)Lees-McRae College2007-11-10Men - pro Cat 1/2CyclLink
52007 Redline Mud, Sweat & Gears Cyclocross Series (Dan Timmerman, Kodax/Sierra Nevada, won)Lees-McRae College2007-11-03Men - Pro Cat 1/2CyclLink
172007 LOTOJA Classic (Alfred Thresher, RED BURRO RACING, won)VANGUARD MEDIA GROUP2007-09-08Men - 03 - LicensedRoadLink
192007 Huntsville 100 (Richard Urena, Vangaurd, won)vangaurd2007-08-05Men - 03RoadLink
262007 Porcupine Hill Climb (Bill Demong, , won)Vanguard Media Group2007-07-08Men - 03RoadLink
122007 Gate City Grind Stage Race (Ira Tibbitts, Sienna Dev't - Goble Knee Clinic, won)Vanguard Media Group Cycling Team2007-06-30Men - 03StagLink
202007 Utah State TT Championships (Jonathan Gardner, Canyon Bicycles, won)Vanguard Media Group Cycling Team2007-06-02Men - 03IndiLink
292007 Xzude Bear Lake Classic and Team TT (Daniel Nelson, Racer's Cycle Service, won)Vanguard Media Group Cycing Team2007-05-19Men - 03RoadLink
252007 East Canyon Road Race (Connor OLeary, , won)2007-04-28Men - 03RoadLink
62007 Hell of the North (Richard Urena, Vanguard Media Group Cycling T, won)Vanguard Media Group Cycling T2007-04-08Men - 03RoadLink
592007 Valley of the Sun Stage Race (Patrick Fasse, , won)2007-02-18Men - 03CritLink
372007 Valley of the Sun Stage Race (Kenneth Young, , won)2007-02-17Men - 03RoadLink
332007 Valley of the Sun Stage Race (Peter Traylor, , won)2007-02-16Men - 03StagLink
452007 Valley of the Sun Stage Race (Robert Ball, , won)2007-02-16Men - 03IndiLink
2006 Races
52006 2006 USA Cycling Mountain Bike Nationals (Chris Barton, BICYCLES O, won)NATURE VAL2006-07-14Men Junior 1-18 EXXCLink
142006 Rochester Cycling Steeple-Chase (Jeffery Hall, Salsa Cycling, won)2006-06-04Men Senior 19-34 EXXCLink
DNF2006 Erik's Spring Cup (Jeremy Venable, , won)2006-05-20Men Junior 12-18 EXXCLink
82006 Nelsons Land Stage Race CT (Benjamin Volotzky, Major Motion Cycling Club, won)Utah Premier-Vanguard Media Group2006-01-28Category 3CriteriumLink
1969 Races
21969 Bear Lake Classic (Todd TAFT, SBR Cycles, won)1969-12-31Men Master 45+ Cat 1/2/3/4RoadLink

Google results:

Loading...
t